A kórus rövid története
A Zalaegerszegi Vegyeskar 1957-ban alakult.
1957 szeptemberében Zalaegerszegen a pedagógusok szervezésével megalakult a Zalai Pedagógus Művészegyüttes, mely három művészeti csoportot foglalt magába:
- a kórust, Pungor Antal irányításával,
- a tánckart, vezető koreográfusa Sziky József volt, és
- a zenekart, Vannay János zeneszerző, tanár vezetésével.
1960-ban ezek az együttesek különváltak, kórus része Pedagógus Kórus néven lett önálló. A támogatók (Szakszervezet és a 16. sz. VOLÁN Vállalat) miatt a kórus neve többször változott, így:
- 1964-ben Szakszervezetek Zalaegerszegi Művelődésház Vegyeskar,
- 1966-ban Megyei Művelődésház Vegyeskara, majd
- 1973-ban Megyei Művelődésház és a 16. VOLÁN Vegyeskara lett.
A 60-as években a pedagógusok mellé már csatlakoztak hivatalnokok, iparosok, munkások, középiskolások; általában 50-60 fő énekelt együtt. Ekkoriban népdalok, népdal-feldolgozások, magyar szerzők (Kodály, Bartók, Karai, Bárdos) kórusművei, felkérésre helyi zeneszerzők művei (Vannay, Tóthmátyás Lajos) szerepeltek a műsoron.
Városi rendezvényeken, falvakban „tájolt”, dalostalálkozókon lépett fel a csoport.
A Magyar Rádióban először 1966-ban volt felvétele a kórusnak.
Az első külföldi koncertút 1965-ben Jugoszláviába vezetett.
1967-től rendszeresen megmérette magát a Kórusok Országos Minősítésén.
1974-től Dömötör Ilona vezetése alatt a kórus repertoárja kibővült, a szakmai munka évről évre színvonalasabb lett, a külföldi utazások is egyre gyakrabban színesítették a kórus életét. Finnországba, Franciaországba, Németországba kétszer is eljutottak, ez a 70-es, 80-as években különösen nagy élmény volt a tagok számára.
1974-ben került sor a kórus első önálló koncertjére a zalaegerszegi
Kilián Iskola tornatermében.
Az ország sok kórusát is megismerhették, több dalostalálkozó volt évente az országban, többek közt a KSZDSZ (Közlekedési Dolgozók Szakszervezete) is szervezett hasonló találkozókat. Ezen mint „Volán kórus” vehettek részt.
A kórus ezen időszak alatt érte el azt a magas színvonalat, melyet azóta is sikerült minden karnagynak megtartania és továbbvinnie.
Érdekesség még, hogy 1985-ben a Hevesi Sándor Színház a felszabadulás 40. évfordulójára, Ruszt József rendezésében bemutatta Kodály Zoltán Székely fonó című daljátékát, melyben az énekeseknek komoly szerep jutott.
Ugyanebben az évben kezdődött a kórus egyik legnagyobb sikerű rendezvénye, a karácsonyi koncertek sora. Ez minden karnagy számára az év legszebb feladata, s a város zeneszerető közönségének több évtizede meghatározó koncertélményt nyújt.
1991–től Farkasné Perlaki Edit a repertoárt kibővítette nagyobb lélegzetű oratorikus művekkel (Mozart: Requiem, Rossini: Stabat Mater, Mozart: Koronázási mise). Ekkor is készült felvétel a Magyar Rádióban. Emlékezetes külföldi utak: Olaszország, Ausztria, és a legnagyobb élmény Izrael.
1992-től a megye három nagy városa, Keszthely, Nagykanizsa és Zalaegerszeg vegyeskara rendszeresen találkozott évente, több mint tíz éven át.
1994-ben készült el az együttes első hangfelvétele is, melyet hangkazettán és CD-lemezen is megjelentettek.
1995-től ismét „gazdagodott” a kórus Hajdu Sándor zeneszerző, karnagy személyével, aki zeneszerzőként a kórussal együtt ekkor teljesedett ki. Művei közül is kiemelkedett az 1996-ban nagy sikerrel előadott Márk-passió, valamint a zalaegerszegi születésű Keresztury Dezső verseiből komponált dalciklus „Hazalátogatóban” címmel. A mű több tételét a
Magyar Rádió is rögzítette, és többször leadta.
2001-ben a város kórusai, zenészei nagyszabású szerzői esten ünnepelték Hajdu Sándor sokoldalú munkásságát, aki ekkor a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház zenei vezetőjeként dolgozott, így nagy gyakorlata volt zenekari karnagyként is. Egyesítette többször is a megye kiváló zenészeit, akikkel együttműködve újabb nagyszabású művekkel tudták a Vegyeskar repertoárját bővíteni.
Emlékezetes marad a zalaegerszegi Hangverseny- és Kiállítóterem parkolójában felállított csodaszép színpad, ahol 1998-ban és 2000-ben „Komolyzenei hétvége” címmel szabadtéri koncertek jöttek létre. Itt csendülhetett fel Haydn Teremtés című oratóriuma, illetve Orff Carmina Burana című műve.
Ebben az időszakban kapott először lehetőséget a kórus a bécsi Városháza rendezésében évente megrendezésre kerülő nemzetközi adventi koncertsorozatban („Internationales Adventsingen”) fellépni, melyre ezután szinte minden évben meghívást kaptak.
Külföldi utazásaik közül kiemelkedő élmény volt 1996-ban Portugália, 1997-ben Németország, ahol a Saar-i Ünnepi Játékok keretében Kocsis Zoltán vezényletével, három német kórus társaságában adhatták elő Haydn Teremtés című művét.
Megjelent a kórus második CD-je, melyen a 2000. évi karácsonyi koncert anyagát rögzítették.
2003 őszétől Kovács Kata vette át a kórus vezetését, és fiatalos lendülettel új repertoár és újfajta rendezvények megvalósításán dolgozik azóta is. Munkássága során tovább folytatódott a nagyobb lélegzetű oratorikus művek bemutatása.
2004-ben Marlban a Szimfonikus Zenekarral Händel Messiás című művét adták elő, majd e művet 2005 áprilisában Zalaegerszegen is megszólaltatták. Ezenkívül az elmúlt években nagy sikerrel énekelték Puccini Messa di Gloria, Faure Requiem, Vivaldi Gloria, Bach Magnificat című oratóriumokat. Új kezdeményezésként 2014-ben, a Zene Világnapján a Zalaegerszegi Szimfonikus Zenekarral közösen egy operakoncert keretén belül Verdi, Wagner, Mozart, Smetana, Rossini és Erkel híres operakórusai és nyitányai hangzottak el.
A kórus ebben az időszakban is többször fellépett Varnus Xaver orgonaművész koncertjein Budapesten és Zalaegerszegen.
2007 októberében – hagyományteremtő céllal – megrendezték az I. Nyugat-Dunántúli Kórusfesztivált, – melyre a Dunántúl különböző városainak – Veszprém, Kaposvár, Sopron, Szombathely, Győr, Dombóvár, Nagykanizsa – amatőr vegyeskarait hívták meg. A Fesztivált még két alkalommal,
2009-ben és 2013-ban szervezték meg.
Részt vettek több hazai kórusfesztiválon. 2009 októberében Kaposváron a II . Zákányi Zsolt Kórustalálkozón, 2009 novemberében Szombathelyen a Szent Márton Kórustalálkozón, majd pedig 2015 májusában Vasváron a V. Dévay Géza Kórustalálkozón léptek fel.
2014. július 12-én a Bartók Fesztivál keretében részt vettek egy flashmob elkészítésében, ahol a szombathelyi Vox Savariae és a Capella Cantorum Savariensis kórusokkal közösen Bárdos Lajos Szeged felől című kórusművét szólaltatták meg a Zala Zenekar kíséretével, majd 2015. április 27-én a Zalaegerszegi Női Szalon Anyára hangolva című rendezvényén szerveződött anyák napi flashmob lebonyolításában képviseltették magukat.
Külföldi kórusfesztiválok és kirándulások tekintetében is termékeny korszak volt az elmúlt 14 év, hiszen a kórus koncertezett Németországban, Csehországban, Szlovéniában, részt vettek kórusfesztiválon Prágában, Toscanaban, Barcelonaban és az isztriai Lanternában. Koncertkörúttal egybekötött kirándulást szerveztek Erdélybe, Kárpátaljára, Ausztriába, és még mai napig rendszeres résztvevői a Bécsi Adventnek.
2006-ban minősítő koncertet tartottak, ahol újra megkapták a legmagasabb „Hangversenykórus” minősítést.
2007-ben az 50. jubileumra egy dupla DVD-t készítettek, mely koncertek és utazásaikat bemutató filmrészletek segítségével idézték vissza a kórus „életét”.
2016. december 16-án Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésétől a Vegyeskar átvehette a „Zalaegerszegért” díjat Zalaegerszeg kulturális életében betöltött meghatározó szerepének, a művészeti értékek megőrzésének és továbbörökítésének, és a város jó hírének országos és nemzetközi szintű öregbítésének elismeréseként.
Zongora kísérőink voltak :
- Jakab Zoltán
- Dömötör Ilona
- Bukics Tiborné
- Lakatos Lászlóné
- Szöllősi Judit
- Fridrich Eszter
- Persa-Greiling Krisztina
- Farkas Anikó
- Vissi Barnabás
Karnagyok
Pungor Antal
Az őrségi Viszákon született 1915-ben, Vas megyében. Kántortanítónak tanult a Tanítóképzőben, majd Zalaegerszegen a Ságvári Gimnáziumba került ének-zenetanárnak. Hamarosan tanfelügyelő, majd ének-zene szakfelügyelő lett. 1957 és 1974 között vezette a zalaegerszegi Pedagógusok Művészegyüttese kórusát, mely később önállósodva Pedagógus kórus néven működött. A tiszta, természetes hangú éneklés híve volt. Kevés szabadidejében lelkesen gyűjtötte a régi, szépséges népdalokat, de nemcsak jegyzetfüzete és magnója számára. Nagy szeretettel adta tovább diákjainak, akik ma is szívesen emlékeznek a „nem éppen kistermetű Tóni bácsira”. Vajda József és id. Horváth Károly mellett ő volt a megye legjelesebb népzenekutatója. Keze alatt formálódott többek közt a híres Csatári Pávakör. Nyugdíjasként rendületlenül tanított a gellénházi Körzeti Általános Iskolában ének-zenét, délután énekkar- és citerapróbára várta a gyerekeket. Rádiószereplésre vitte őket és külföldi meghívásoknak tettek eleget. Fáradhatatlan és páratlan egyéniség volt!
Dr. Koplárné Dömötör Ilona
Mint volt kórustag, zongorakísérő vette át a Vegyeskart elődjétől. Kecskeméten született 1939. január 8-án. Egy darabig Nagykanizsán élt szüleivel, majd Zalaegerszegen tanult a Zrínyi Miklós Gimnáziumban. Tanárképző tagozaton végzett Pécsett, zongora-szolfézs szakon. A felsőfokú kórusvezetői tanfolyamot Budapesten végezte el a világhírű Párkai István keze alatt. A Pálóczi Horváth Ádám Zeneiskola zongora- és szolfézstanára. 1974-től lett a Vegyeskar karnagya. 17 évig bővítette finom ízlésével a kórus repertoárját. Dömötör Ilona 1991 májusában meglepetésszerűen lemondott. 2000 júniusában hunyt el, mindössze 61 évesen. Zalaegerszegen, az Olai-temetőben helyezték őt örök nyugalomra – a kórus gyászdalt énekelt, fejet hajtva karnagyi és emberi nagysága előtt.
Farkasné Perlaki Edit
A Zrínyi Miklós Gimnázium tanára 1991-ben vette át a Vegyeskar irányítását. Általános iskolai tanulmányait Zalaegerszegen, a Liszt Ferenc Általános Iskolában végezte. Az ott szerzett ismeretek, élmények végérvényesen meghatározták továbbtanulási elképzeléseit. A Zrínyi Miklós Gimnáziumban tett érettségi után a Pécsi Tanárképző Főiskola orosz-ének szakán folytatta tanulmányait. 1972-ben szerzett diplomát. Kezdő pedagógusként egy évig tanított a pókaszepetki Általános Iskolában, majd visszatért egykori alma materébe, a Zrínyibe. Farkasné Perlaki Edit 1995-ben, a hagyományos évadzáró koncerten búcsúzott el a kórustól.
Hajdu Sándor
Nagykanizsán született 1939. június 5-én. Zongora és trombita szakon végzett a győri Zeneművészeti Szakiskolában, majd a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskolában tanult zeneszerzést. Elvégezte a Zeneakadémia karnagyképzőjét is. Két évig a Színművészeti Főiskola és az Állami Balettintézet korrepetitoraként dolgozott. 1967-ben lépett be a híres Bergendy együttesbe. Nevéhez fűződik a legendás, immár slágerré vált Iskolatáska, a Bánatos dal és a Meddig tart egy szerelem c. dal. Jelentős színházaknál dolgozott, majd útja 1992-ben a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színházhoz vezetett. 1995. augusztus 24-én kezdte meg karnagyi tevékenységét az elárvult kórusnál. Tartalmas „munkásévek” után sajnos egészségi állapota megromlott, őszi szívműtéte után 2013. december 30-án hunyt el. A karácsonyi koncerten – bár csak nézőként – még jelen volt. „Zseni volt, egy önzetlen ember, aki minden hangszert életre tudott kelteni” – nyilatkozta róla utóda.
Kovács Kata
2003 októberében vette át a karnagyi pálcát. Zalaegerszegen született 1976-ban. Zenei tanulmányait a Kilián György (a hajdani Liszt Ferenc) Általános Iskola ének-zene tagozatán kezdte, majd, a Zrínyi Miklós Gimnázium elvégzése után a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola ének-egyházzene, és a Pécsi Tudományegyetem ének-zene-karvezetés szakán folytatta. Két éven át volt a zalaegerszegi Városi Fiúkórus vezetője. 2002 óta korrepetitor és énektanár a Hevesi Sándor Színházban, 2004-től kisebb kihagyással korrepetitor a Griff Bábszínházban. 2005 óta hangképzést tanít, 2008 óta pedig zenés foglalkozásokat tart bölcsődés és óvodás korú gyermekek számára. Karnagysága elején új tagokat toborzott a volt Fiúkórusból, megerősödött a tenor és a basszus szólam. Fiatalos lendületével, kiváló szakmai felkészültségével, maximalizmusával fantasztikus produkciók születtek. Ez a lendület a mai napig tart.
A Zalaegerszegi Városi Vegyeskar országos szakmai minősítőkön elért eredményei
Ezüst Koszorú Diplomával | 1967. |
Arany Fokozat | 1968. |
Arany Fokozat | 1970. |
Arany Fokozat | 1972. |
Fesztiválkórus | 1974. |
Fesztivál Fokozat Diplomával | 1976. |
Fesztivál Fokozat Diplomával | 1981. |
Hangversenykórus | 1989. |
Hangversenykórus Cum Laude | 1998. |
Hangversenykórus | 2006. |