- Ezüstdiploma Prágából
- Knédli és a magas „C”
- X. Prágai Karácsony
- Prágai Karácsony 2009
- A száztornyú város
- Arany város – Prága
- A városok királynője – Prága

Csoportkép a kórusról
A Zalaegerszegi Városi Vegyeskar szívélyes meghívást kapott a X. Prágai Karácsonyi Fesztiválra 2009. december 10-13 között. Mivel évek óta bevett szokás volt nálunk Advent idején Bécsben énekelni, szívesen fogadtuk az új megmérettetést.
Hosszú utazás után szakadó eső fogadott bennünket Prágában, elmosva első szabadtéri fellépésünket. Az est fénypontja a nyitókoncert meghallgatása volt az Evangélikus Templom koncerttermében.
Itt ismerkedhettünk meg vetélytársainkkal: a varázslatosan éneklő szingapuri gyermek-karral, a Dél-Afrikából érkezett Egyetemi Kórussal, a spanyol Gospel Kórussal és a többiekkel.

Másnap kedves idegen-vezetőnk segítségével megismerkedtünk Prága történelmével. A régmúltból előléptek egy pillanatra a csehek nagyjai: Szobeszláv, a prágai vár építtetője, II. Ulászló, II. Ottokár és a Károlyok.

Hamarosan az Óváros tér jeles épületei közé értünk: Szűz Mária templom, Szent Miklós templom, Tyn templom, a kőharangokkal díszített Storz-ház, a Városháza – közel 70 m magas tornyával, az Orlojjal. Kerek órakor meghallgathattuk a csillagászati óramű készítőjének tragikus sorsát /akit 1490-ben megvakítottak, nehogy még egyet készíthessen zseniális szerkezetéből/, majd elindult a toronyban a zenés bábjáték – mindenki örömére. Egy fiatal esküvői pár fotózkodásának is szemtanúi lehettünk. A repülő menyasszonyi csokor épp Kovács Kata karnagyunk kezében landolt. Egyből rázendített kis csapatunk az „Éljen minden bájos szép nő” kezdetű dalra, nagy feltűnést keltve a tömegben.

A térre kihelyezett Karácsonyi Vásár itt is nagy látványosság, emberek nézelődtek, vásároltak és kóstolgatták a lélekmelegítő puncsot, forralt bort. Utóbbira szükségünk is volt: az esőt hamarosan hóesés váltotta fel, végigkísérve utunkat.

Fakultatív programként mindenki ebéd után nézett. A Cseh Konyha nevű étterem kínálta az autentikus cseh fogást: párolt káposztával és knédlivel tálalt húst. Bár meg kellett küzdeni a helyekért, a háziasszonyok itt igazi hazai ízekre lelhettek. A közelben lévő piacon töltött ostyát kóstoltunk különleges ízesítésekkel, és felszerelkeztünk sapkákkal, sálakkal a hó ellen.
Délután a Szent Salvator templomban Barátság Koncertre invitáltak bennünket a szervezők. Itt léptek fel a helyi, az ukrán és az orosz kórusok. Ámulattal hallgattuk a szépséges gyermekhangokat, s néztük a hihetetlen pontossággal vezénylő klasszikus képzést kapott karnagyokat.
Már sötétedett, amikor a Vencel téren felállított szabadtéri színpadon előadhattuk 15 perces blokkunkat, nagy sikert aratva. Fakultatív programként hajóútra indultak többen a Vltaván, vagyis a Moldván. A vacsora fergeteges hangulatban folyt, a hajó három zenésze csakhamar feladta a harcot a spontán egymásra talált kórusok mindent elsöprő dalolása miatt. Világzene volt ez a javából!

Másnap piros-fekete fellépő ruhákkal „felvértezve” újabb városnézésre indultunk. Prága vára, a Hradzsin egy hatalmas épületkomplexum, a IX. században építették. Csehország királyai és hercegei laktak itt az elmúlt évszázadok-ban. Az idők folyamán mindig hozzáépítettek vala-mit, így szinte az összes építészeti stílus felfedezhető. Meglátogattuk a Szent Vitus katedrálist, az Öreg Királyi Palotát, a Lobkovic-palotát, a Kastélykertet, az Aranymívesek utcáját. A XVI. században épült, eredetileg a szegényebb réteg által lakott házikókban laktak Rudolf király alkimistái. A 22-es sz. alatt lakott egy ideig a híres író, Franz Kafka is.

Idegenvezetőnk remek áttekintést adott a csehek történelméből ismeretes hármas defenesztrációról /ablakból való kihajítás/. A történetet „megemésztve” szentül megfogadtuk: ezen túl nem állunk soha vár ablaka elé.
Délben már vártak bennünket a Vinohrady Nemzeti Házban. A szépséges Majakovszkij-teremben hatalmas csillárok alatt próbálhattuk ki az akusztikát. A versenyprogramok előadása ezután következett. Műsorunkon szerepelt: Alleluia Fanfare, Kodály Zoltán: Ádventi ének, Karai József: Az angyal énekel, Hajdú Sándor: Misedalok és Winter Wonderland.

A kórusok egymást hallgathatták, s ez igen nagy élményt jelentett. A szakértő zsűri bizonyára nemcsak a gyönyörű hangokra, hanem a külső megjelenésre is figyelt. Nekünk is nagyon tetszett a spanyol Gospel Kórus fekete öltözete, melyet a hölgyek esetében egy hatalmas piros színű mikulásvirág-kitűző dobott fel. Maga a kórus igazi „örömzenét” adott elő. Dallamaikat remek tánccal, valódi koreográfiával, tapssal színesítették. Méltán arattak hatalmas sikert a versenyen! E sorok írójának ez a kórus tetszett a legjobban!

Néhány óra múlva eredményhirdetés következett a zsúfolásig megtelt teremben. A zsűri 4 kategóriában osztott okleveleket. A mi csapatunk ezüstdiplomát kapott! Nagy ovációval fogadtuk a remek helyezést!
Este a híres Strahov Monostor Középkori Étterem hatalmas termében remek hangulatban finom vacsora mellett mulatott sok-sok kórustag.

Igazi disco-hangulat uralkodott a vén falak között, mely tán még soha nem látott ilyen felszabadult tombolást. Nem tagadom – a prímet az ifjúság vitte. A színpadon klasszikus műveltségükről tanulságot tevő fiatal fiúk és lányok most megmutatták: ízig-vérig modernek. Jó érzés volt látni őket a fergeteges ének és tánc közben. A remek hangulat átragadt az idősebb generációra is – és mindenki együtt énekelte az ismert könnyűzenei számokat.
December 13-án este 8 órakor a Városi Vegyeskar sok-sok élménnyel és ezüstdiplomával a tarsolyában hazaérkezett a behavazott Zalaegerszegre. Hazatérve mindenkiben ott motoszkált a gondolat: „Jövőre veled, ugyanitt”! Viszontlátásra Arany Város, viszontlátásra Prágai Karácsony!
Zalaegerszeg, 2009. december 17.
Horváth Tamásné
kórustag